Filtrovat podle

ČAJ

V českých zemích je pojem čaj označení nejen pro čaj připravený louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě, ale i pro nápoje připravené spařením sušeného, případně rozemletého ovoce, bylin či jiných částí rostlin. Čaje z rostlin byly známy již od nepaměti, pro jejich označení se používal pojem odvar, příp. nálev. Tyto nápoje se používaly nejen k běžnému pití, ale zejména v lidovém léčitelství. K jejich přípravě sloužily byliny (bylinné čaje), ovoce (např. sušená jablka), plody keřů (např. šípek), květy stromů (např. lipový květ), části stromů (např. dubová kůra), listy (např.listy borůvky) apod.

Čaj z čajovníku se poprvé objevil v Evropě v 17. století, do běžných českých domácností se dostal až v 2. polovině 19. století.

Čaj se většinou připravuje jako teplý nápoj. Někdy se však do něj přidává i malé množství alkoholu, jako např. rum nebo slivovice. Je známý i ledový čaj, který se u nás rozšířil zejména po roce 1989 díky jeho průmyslové produkci. Tento čaj se připravuje silnější, než normální, po vyluhování se osladí cukrem nebo medem, přidá se do něj citrónová šťáva a vychladí se buď ledem nebo v mrazáku.[recept] Průmyslově vyráběné ledové čaje však bývají špatné kvality, obsahují většinou méně než 0,2 % čajového extraktu.[peklo na talíři]

Zdroj: Wikipedie

ČAJ

Omlouváme se za nepříjemnosti.

Najděte znovu to, co hledáte